Trwałe usuwanie owłosienia za pomocą światła.

 

Jest to obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych metod trwałego usuwania owłosienia.
Jego działanie bazuje na zjawisku selektywnej termolizy. Fala o długości 808 nm emitowana przez urządzenie jest pochłaniana przez melaninę zawartą we włosach. Wykorzystana długość oddziałuje na melanocyty zawarte w mieszkach włosowych.
Wiązka światła uderza w melaninę zawartą w cebulce włosa, niszczy ja termicznie i trwale, nie uszkadzając przy tym otaczającego mieszek włosowy naskórka. Światło wygenerowane przez głowicę zabiegową absorbowane jest przez melaninę i mieszki włosowe, po czym a wytworzone ciepło zwiększa temperaturę włosa. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury owłosienie zanika, dzięki naturalnemu procesowi fizjologicznemu.


Prawidłowe przygotowanie do depilacji za pomocą urządzenia emitującego sprecyzowaną wiązkę światła.


- Na 4 tygodnie przed zabiegiem: odstawić maści z retinoidami i kwasami owocowymi, zrezygnować z wykonywania tych rodzajów depilacji, które polegają na wyrywaniu włosów (pęseta, depilator, wosk), zrezygnować ze stosowania samoopalaczy
- Na 2 tygodnie przed zabiegiem: odstawić kremy z retinolem (np. na trądzik), jeśli używamy ich w miejscu, które poddamy zabiegowi, odstawić zioła światłouczulające (np. dziurawiec, nagietek, mieszanki ziół typu Figura 1,2), zrezygnować z opalania się w solarium i na słońcu, wyleczyć aktywne infekcje skóry
- Na tydzień przed zabiegiem: odstawić preparaty o działaniu złuszczającym, a w razie występowania przesuszonej skóry – dokonać jej dobrego nawilżenia, np. przy pomocy aptecznych emolientów, zakończyć kurację antybiotykami
- Na dzień przed zabiegiem: zrezygnować ze stosowania jakichkolwiek balsamów, kremów i maści w miejscu, które będzie poddane zabiegowi


O czym trzeba pamiętać przed zabiegiem usuwania nadmiernego owłosienia?

Gdy już mamy ustalony termin wykonania pierwszego zabiegu, to w dniu, który go poprzedza, należy wykonać samodzielną depilację danego obszaru skóry. Do tego celu używamy zwykłej maszynki jednorazowej. Skórę golimy dokładnie, pozostawiając tylko niewielki owłosiony fragment, który pozwoli specjaliście na ocenę rodzaju włosów.


Przeciwwskazania do zabiegu:

Ciąża, Cukrzyca, Rozrusznik serca, Zaburzenia krzepnięcia, Epilepsja, Bielactwo, łuszczyca, liszaj płaski, Stany zapalne skóry ( bakteryjne, wirusowe i grzybicze ), Zmiany alergiczne, Choroby nowotworowe, Opalenizna ( zbyt duża ilość nagromadzonej melaniny pochłania dużą dawkę energii co może spowodować przebarwienia skóry ). Nie należy się opalać ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po zabiegu, Skłonność do przebarwień, Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze, Stosowanie niektórych leków: Leków obniżających krzepliwość krwi; antykoagulanty np.aspiryna, sterydów Leków fotouczulających: niektórych antybiotyków np. .tetracykliny, doksycykliny, pochodnych witaminy A, niektórych leków kardiologicznych i innych np.furaginy Stosowanie niektórych ziół: nagietek, dziurawiec Stosowanie kremów z retinolem, Peeling (przestać stosować na 1 tydzień przed zabiegiem) Depilacja woskiem i pęsetą (nie usuwać około 2 tygodnie przed zabiegiem)


Zalecenia dla pacjenta po depilacji urządzeniem emitującym sprecyzowane światło:


Nie zaleca się korzystania z gorącej kąpieli, sauny 14 dni po zabiegu, Nie zaleca się opalania ( słońce, solarium ) przez 4 tygodnie po zabiegu, bezwzględnie chronić skórę przed słońcem Kosmetyki można stosować dopiero po 24 godzinach po zabiegu, należy unikać preparatów na bazie alkoholu, stosować preparaty natłuszczające skórę 2-3 razy dziennie stosować krem alantan lub bepanten, Nie należy podrażniać skóry w okolicy zabiegu, Nie wolno stosować leków uczulających na słońce Należy stosować kremy ochronne z filrem UV +50








 Terapia naczyń krwionośnych za pomocą urządzenia emitującego wiązkę światła

Metoda ta polega na zróżnicowaniu absorpcji światła we krwi (hemoglobina) oraz w skórze dla odpowiednich długości fal. Hemoglobina pochłania światło, które następnie podgrzewa naczynia krwionośne pod skórą doprowadzając do ich zamykania. 
Podczas przebiegu opisywanego zjawiska istotne są dwie rzeczy – absorpcja w hemoglobinie oraz w melaninie (barwniku skóry). W przypadku niektórych długości fal promieniowania z wysoką absorpcją w hemoglobinie wiąże się także wysoka absorpcja w melaninie. W efekcie dochodzi do sytuacji, w której promieniowanie nie jest głębiej przepuszczane przez skórę. Dzięki temu możliwe jest zamykanie naczynek a także płytko usytuowanych naczyniaków.


 


Laser PICOSECUNDOWY typu Q-Swithed

Laser pikosekundowy to najnowocześniejsze urządzenie stosowane w usuwaniu tatuażu, przebarwień i blizn, które wykorzystuje neodymowo-yagowe (Nd:YAG) źródło światła laserowego o bardzo krótkich impulsach – liczonych w pikosekundach. Powstający efekt fotoakustyczny rozbija niechciane pigmenty w skórze na pył, co z kolei prowadzi do łatwiejszej eliminacji tych cząsteczek z organizmu.


Jakie są wskazania do zabiegu laserem PICOSECUNDOWYM:

likwidacja przebarwień niezależnie od ich pochodzenia ( słoneczne, hormonalne czy fotostarzenie się skóry)
usuwanie tatuażu – również różnokolorowego usuwanie plam słonecznych i zmian barwnikowych
usuwaniu makijażu permanentnego
usuwanie przebarwień/tatuażu

 

Schemat zabiegu:

W przypadku zabiegu laserem picosekundowym bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się pacjenta.
Konieczne jest odstawienie wszelkich leków i ziół o działaniu światłouczulającym.
Nie wolno już kilka dni przed zabiegiem spożywać alkoholu, i jak przy wielu innych zabiegach laserowych nie powinno się opalać.
Skóra opalona, niezależnie od typu opalenizny, jest przeciwwskazaniem do wykonywania tego zabiegu. Musi upłynąć co najmniej 4 tygodnie od ostatniej ekspozycji na słońce/solarium, aby można było przeprowadzić ten zabieg.
Czas trwania zabiegu nie jest długi, trwa od kilku do dwudziestu kilku minut. Jest uzależniony od wielkości powierzchni traktowanej laserem oraz planowanego do osiągnięcia efektu terapeutycznego.
Pierwsze efekty przeprowadzonego zabiegu możemy obserwować już po kilku dniach po ustąpieniu objawów zapalnych, takich jak opuchlizna i zaczerwienienia. Pełny efekt możemy uzyskać dopiero po serii zabiegów, w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć. Kolejne zabiegi w serii możemy najczęściej wykonywać dopiero po regeneracji skóry, czyli po okresie 4 – 6 tygodni. Przy przebarwieniach po około dwóch tygodniach.

Po zabiegu występuje mocne zaczerwienienie, przekrwienie i czasem wybroczyny. Pojawiające się również strupki są objawem normalnym i po kilku dniach objawy te ustępują.



Zalecenia pozabiegowe


Zalecenia pozabiegowe obejmują bezwzględny zakaz eksponowania skóry na promieniowanie UV, dodatkowo stosujemy filtry przeciwsłoneczne. Zalecamy picie dużej ilości wody oraz miejscowe nawilżanie i schładzanie skóry.
Należy chronić skórę przed mechanicznymi urazami i nie uszkadzać powstałych strupków. Osiągnięte efekty usuwania tatuażu są stałe, natomiast przebarwienia słoneczne mogą pojawiać się ponownie w przypadku eksponowania skóry na słońcu.